Bo matura ma znaczenie

„Bo nauka to potęgi klucz….”

W obecnych czasach naprawdę bardzo ważne jest wykształcenie. Nawet na stanowiskach podstawowych pracodawca wymaga od kandydatów wykształcenia odpowiedniego. Wykształcenie osobom trzecim o nas bardzo dużo mówi. Jest to pewnego rodzaju pierwsze wrażenie. Młodzi ludzie raczej nie myślą o przyszłości. Jednak z czasem przekonują się o brutalnej rzeczywistości. Karierę zawodową młodzi ludzie powinni sobie już zaplanować na samym początku szkoły. Podstawa to zdana pozytywnie matura. Nikt nie powinien mieć tutaj żadnych wątpliwości. Jednak napisanie matury na 30% również nie powinno nas satysfakcjonować. Co jak co, ale z takim wynikiem na studia wymarzone się nie dostaniemy.

Odpowiednie przygotowanie

W jeden miesiąc do matury się nie przygotujemy. W zasadzie jest to absolutnie niemożliwe. Matura to podsumowanie wszystkich klas szkoły średniej. Gdy wybieramy przedmioty, które zdawać zamierzamy na maturze, to od razu skupmy się na tych właśnie przedmiotach. Nie postępując w ten sposób nikomu nie robimy na złość, a tylko i wyłącznie sobie. Pamiętajmy, że obowiązuje nas jeden obowiązkowy język obcy podczas egzaminu maturalnego. Najczęstszym wybieranym językiem przez maturzystów jest angielski. Nikogo to nie dziwi. Naprawdę jest to popularny jeżyk.

Matura z języka angielskiego? Jak się do niej przygotować?

New Matura Solutions to świetny wybór jeśli chodzi o przygotowania do egzaminu dojrzałości. Jest to kurs wręcz bestsellerowy. Przygotowuje on świetnie każdego maturzystę do egzaminu. Wszystko jak najbardziej jest zgodne z podstawą programową aktualną. Kurs przygotowany został oczywiście przy pomocy nauczycieli jak i także egzaminatorów maturalnych. Każda lekcja naucza maturzystę konkretnych umiejętności. Poza tym kurs New Matura Solutions to naprawdę solidne powtórki materiału. Zawierają także wszelkie zadania egzaminacyjne. Maturzyści do tego do czynienia mają z sekcjami naprawdę bogatymi. One ułatwiają pracę samodzielną. Nie możemy się jednak wyłącznie skupić na angielskim języku. Wiadomo, że musimy jeszcze zdać maturę z naszego ojczystego języka, a więc z języka polskiego jak i także z matematyki. Możemy także wybrać sobie przedmiot dodatkowy. Dzięki zdaniu dodatkowego przedmiotu mamy większą szansę na dostanie się na lepszą uczelnię. Co więcej także powinniśmy się pokusić o poziomy rozszerzone. Wówczas także zwiększamy swoje szanse. Każdemu uczniowi powinno zależeć na zdaniu jak najlepiej matury. Muszą się jednak solidnie przygotować. Bez tego ani rusz. Postarajmy się zatem o jak najlepszy wynik. Uczelnie stoją przed nami otworem.

 


Posted in Podręczniki szkolne and tagged , , by with no comments yet.

Dla prawdziwych humanistów, i dla tych, dla których język polski to konieczność

Lektury, gramatyka, ortografia, historia, literatura…

Język polski to niezwykle ciekawy i złożony przedmiot. Łączy w sobie wątki historyczne pozwalające na dokładniejsze zrozumienie epok i pisarzy, którzy w nich tworzyli, z literaturą, a także zagadnieniami związanymi bezpośrednio z językiem (gramatyka, ortografia, składnia, fleksja.) Słowa na czasie, to seria podręczników przeznaczona do nauki tego właśnie przedmiotu. Z pomocą serii, można zdobyć niezbędną, określoną przez podstawę programową wiedzę. Książki są estetycznie wydane, przejrzyste i zrozumiałe, dzięki czemu korzystanie z nich może być prawdziwą przyjemnością. Pod warunkiem, że nie będziemy traktować nauki jako zła koniecznego.

Przedmiot niedoceniany i lekceważony

Lubiany przez część humanistów, zazwyczaj olewany przez osoby deklarujące się jako umysły ścisłe. W końcu po co uczyć się o rodzajach i gatunkach literackich, minionych epokach i różnych formach pisemnych? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – aby móc wyrobić sobie zdanie w różnych moralnych i etycznych zagadnieniach, rozwijać swoją wyobraźnię i móc uchodzić za wykształconą i kulturalną osobę.

Niestety nie każdy nauczyciel jest polonistą z powołania, który zaraża uczniów swoją pasją i miłością do przedmiotu. Z tego powodu wiele osób nie przykłada się do nauki lub nie wie jak zgłębiać polonistyczne arkana. Jeśli nie miałeś szczęścia trafić na dobrego nauczyciela, spróbuj się uczyć na własną rękę. Seria podręczników Słowa na czasie powinna ci w tym pomóc. Pracując z tymi książkami możesz zgłębić wiele ciekawych zagadnień. Nie traktuj ich jednak jako jedynego źródła wiedzy. Choć dzięki ich pomocy z pewnością uda ci się opanować materiał wymagany w szkole, to nie poznasz wielu wybitnych pisarzy, poetów, dramaturgów, szczególnie tych współczesnych, traktowanych trochę po macoszemu. Niech podręczniki staną się inspiracją i początkiem, szukania, czytania, dowiadywania się o rzeczach, które uznasz za wartościowych.

Język polski może pozwolić ci na odnalezienie pasji

Świat humanistów jest wielowymiarowy, emocjonalny i niezwykle interesujący. Pełen ożywionych dyskusji, pomysłów na życie, sztuki, fantazji, kunsztownych tekstów i nauki. Warto w niego wejść, aby zobaczyć, czy nie jest to środowisko dla nas. Język polski może stać się początkiem przygody dla pisarzy, malarzy, reporterów, dziennikarzy, aktorów… Dróg jest wiele, wystarczy chcieć je odkryć. Przejrzyj Słowa na czasie. Czy jakiś temat wywołał twoje zainteresowanie? A może któryś z tekstów umieszczony w podręczników wyjątkowo do ciebie trafił? Jeśli tak, to spróbuj przekuć to na własną twórczość. Odpuść szkolne spojrzenie i wymogi. Napisz esej, stwórz ilustrację, komiks, opowiadanie. I pamiętaj, że twoje interpretacje i formy wyrazu są twoje. Tutaj nie ma dobrych i złych odpowiedzi.

 

 


Posted in Podręczniki szkolne and tagged , , , by with no comments yet.

Chemia przeznaczona dla wszystkich uczniów szkoły średniej

Podstawy, które muszą poznać wszyscy

To jest chemia 1, może być rozumiana dwojako. Na pierwszą klasę szkoły średniej powstał bowiem podręcznik o zakresie ogólnym, przeznaczony dla wszystkich uczniów (techników i liceum.) W tej książce znajdziemy zagadnienia z chemii „życiowej.” Dowiemy się m.in. jak działają leki, jak usunąć kamień kotłowy, w jaki sposób działa mechanizm pozbywania się brudu, czy też w jaki sposób chronić środowisko przed chemicznymi zanieczyszczeniami (szczególnie dokładnie omówione zostały zagadnienia dotyczące gleby.) Jednak w przypadku książki przeznaczonej dla wszystkich uczniów, w nazwie podręcznika nie występuje „1.” Istnieje również książka To jest chemia 1, która jest pierwszą częścią serii dedykowanej osobom, które zdecydowały, że chcą opanować chemię na poziomie rozszerzonym i mają w planie zdawać ten przedmiot na maturze.

Dasz się wciągnąć w chemiczny świat?

W niektórych szkołach rozszerzenia są przypisane odgórnie, do profilu danej klasy. W innych, decyzję o tym, jakie przedmioty chcemy rozszerzać, podejmuje się po pierwszym semestrze lub na koniec pierwszego roku. Jeśli więc jeszcze nie wiesz, z czego chcesz pisać maturę, ani które przedmioty rozszerzać (pamiętaj, że skończenie danego przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie zobowiązuje cię do zdawania go na maturze), zapoznaj się z zagadnieniami, które znajdują się w podstawie programowej, przeznaczonej dla poziomu rozszerzonego. To jest chemia 1, zawiera zagadnienia z chemii nieorganicznej (chemia organiczna została omówiona w drugiej części podręcznika), takie jak m.in. budowa atomu, tlenki, kwasy, stechiometria, czy równowaga kinetyczna. Materiał, który obowiązuje na poziomie rozszerzonym jest niezwykle ciekawy! Daj się przyprawić o chemiczny zawrót głowy.

Efekty mogą cię zaskoczyć 

Chemia jest przedmiotem fascynującym, ale jednocześnie niezwykle wymagającym. Aby dobrze opanować materiał i dokładnie zrozumieć wymagane zagadnienia, musisz się nastawić na regularną, systematyczną pracę. Dużo tematów jest ze sobą powiązane. Nie da się przyswajać kolejnych zagadnień, bez zrozumienia wcześniejszych, które stanowiły podstawę i swoiste wprowadzenie do trudniejszych działów. Z tego powodu, nie warto robić sobie braków, ani zaległości. Mogą one bowiem prowadzić do późniejszych frustracji, związanych z trudnością (lub wręcz brakiem możliwości) w przyswajaniu kolejnych zagadnień. Jeśli jednak zdecydujesz, że chcesz nauczyć się chemii na poziomie rozszerzonym i włożysz w to odpowiednio dużo pracy – efekty mogą przerosnąć twoje oczekiwania. W dużej ilości przypadków, aby dobrze napisać maturę z chemii, wystarczy bowiem załapać schemat rozwiązywania zadań maturalnych.

 

 


Posted in Nauki ścisłe, Podręczniki szkolne and tagged , , , by with no comments yet.